členkové čižmy Laura Biagiotti

Jak si uskladnit boty po zimě, aby byly za rok jako nové?

Zima pomalu končí a kabáty, bundy a hrubé svetry konečně vystřídáme za sukně, jemnější kalhoty a v létě za lehounké šaty. Změna se děje nejen v šatníku, ale iu našich bot. Jak tedy uskladnit boty po zimě, abychom je opět mohli nosit?

Uskladnění bot je často obrovským problémem a právě nesprávné skladování bot zkracuje jejich životnost až o polovinu. Chcete-li se vyhnout poškození svých oblíbených kozaček, připravili jsme si pro Vás několik tipů, které vám umožní udržet boty v dobrém stavu.

1. Čištění

Před samotným uskladněním boty nejprve očistíme a vydezinfikujeme. V čištění se spolehněte na prostředky určené k péči o boty. Skvrny, oděrky a podobné nevzhledné problémy nejlépe odstraníte s pomocí čistících pěn. K dezinfekci skvěle poslouží dezinfekční sprej. Prach a malé nečistoty zase skvěle odstraníte is pomocí navlhčeného hadříku z jemného materiálu.

V žádném případě neexperimentujte. Na botách mohou vzniknout škody a trvalá poškození, která se vám už nikdy nepodaří odstranit

2. Neházejte boty na jednu hromadu

Je to chyba, které se dopouští mnoho z nás. Boty rozhodně neházejte na jednu hromadu někde do kouta. Každý pár potřebuje svůj samostatný prostor. Pokud je uskladňujete nesprávným způsobem dochází k odírání, poškození materiálu a v neposlední řadě ik proniknutí nečistot z podrážek jednoho páru dovnitř jiného páru. Za boty jste zaplatili, starejte se o svou investici.

3. Papírové krabice nebo úložné boxy

Nejlepší volbou, jak uskladnit boty je vložit je do krabic, ve kterých byly koupeny. Tak to dělám i já. Nebo můžete využít úložné boxy. Drátěným stojanům bych se také vyhnula, protože stejně jako v případě nevzhledné kopy, iu stojanu dochází k pronikání nečistot z podrážek bot.

Dáváte-li přednost boxům na boty dbejte na to, aby byly dostatečně prodyšné. Dobrou volbou je také vložit sáčky s kuličkami na pohlcování vlhkosti do Vašich boxů a sáčky s levandulí, která způsobí neutralizaci nepříjemných pachů.

4. Správné vložky k udržení tvaru bot

Podle odborníků bychom měli používat dřevěné vložky pro udržení správného tvaru bot vždy, když se daný pár nechystáme nosit déle než týden. Elegantní dřevěné vložky (dnes je možné zakoupit i v plastovém provedení, které je o poznání levnější) vám umožní zachovat tvar obuvi po dlouhou dobu.

U dřevěných vložek je však třeba zaměřit se, abyste koupili správnou velikost, neboť jinak dojde k roztažení bot a změně velikosti. Předtím, než vložíte dřevěné držáky dovnitř, nechte boty minimálně jeden den odpočívat (nenoste je). Dřevěná vložka by totiž mohla zachytit vlhkost z bot a došlo by ke znehodnocení celého modelu.

Možností, jak pomoci botám udržet svůj tvar je i použití papíru a polystyrenové vložky k udržení tvaru, která je součástí balení bot. Právě tuto možnost využívám i já. Je o poznání výhodnější a hlavně jednodušší. Stačí si odložit krabici se vším, co obsahovalo balení. Můžete použít i jiný papír, důležité je, aby byl bez obsahu kyselin a určitě se vyhněte použití novinového papíru, protože můžete poškodit barvu bot.

Správne uskladnení bot není nic složitého. Zaměřte se na správné vyčištění, volbu vhodných organizérů a s pomocí několika triků udržíte své boty v dobrém stavu po dlouhou dobu.