Sandále Laura Biagiotti

Jak si uskladnit boty po létě, aby byly další rok jako nové?

Léto pomalu končí a lehounké šaty střídají v našem šatníku teplejší svetry. Změna se děje nejen v šatníku, ale i v případě našich bot. A tak se možná ptáte, jak si uskladnit boty po létě, abychom je během příštího léta mohli opět nosit?

Uskladnění bot je často obrovským problémem a říká se, že nesprávné skladování bot zkracuje jejich životnost až o polovinu. Chcete-li se vyhnout poškození svých oblíbených letních modelů, připravili jsme si pro Vás několik tipů, které vám umožní udržet boty v dobré kondici.

1. Čištění a dezinfekce

Před samotným uskladněním přichází na řadu čištění a dezinfekce. V čištění se spolehněte na certifikované prostředky určené k péči o boty. Skvrny, odřeniny a podobné nevzhledné problémy nejlépe odstraníte pomocí čistících pěn. Pokud si nedokážete vybrat produkt určený pro váš typ bot, spolehněte se na radu zkušených odborníků v prodejnách s obuví. K dezinfekci skvěle poslouží dezinfekční sprej. Prach a malé nečistoty zase skvěle odstraníte i s pomocí navlhčeného hadříku z jemného materiálu. 

V žádném případě nezkoušejte různé směsi kuchyňských chemikálií. Na botách mohou vzniknout škody a trvalé poškození, které se vám už nikdy nepodaří odstranit.

Ako sa postarať o letné topánky po sezóne

2. Neházejte boty na jednu hromadu

Chyba, které se dopouští většina z nás. Letní boty rozhodně neházejte na jednu hromadu na spodek šatníku. Každý pár potřebuje svůj samostatný prostor. Pokud boty uskladňujete nesprávným způsobem, dochází k odírání, poškození materiálu a v neposlední řadě i k proniknutí nečistot z podrážek jednoho páru do nitra jiného páru. Za boty jste zaplatili, respektujte svou investici.

3. Úložné boxy na boty nebo papírové krabice

Nejlepší možností, jak uskladnit boty, je vložit je do papírových krabic, ve kterých byly koupeny nebo využít úložné boxy. Drátěné stojany také nejsou dobrým nápadem, protože stejně jako v případě nevzhledné hromady, i u stojanu dochází k pronikání nečistot z podrážek bot dovnitř spodních řad.

Při vybírání boxů na boty dbejte na to, aby byly dostatečně prodyšné. Dobrou volbou je také vložit do Vašich boxů kapsy s kuličkami na pohlcování vlhkosti a sáčky s levandulí, která způsobí neutralizaci nepříjemných pachů.

https://www.instagram.com/p/CD_afvfny0F/

4. Správné vložky k udržení tvaru bot

Podle odborníků byste dřevěné vložky pro udržení správného tvaru bot měli používat vždy, když se daný pár nechystáte nosit déle než týden. Elegantní dřevěné vložky (dnes je možné je zakoupit v plastovém provedení, které je o poznání levnější) vám umožní zachovat tvar letních bot během dlouhého období.

Zaměřte se však na to, abyste koupili správnou velikost dřevěných vložek. V opačném případě dojde k roztažení bot a změně velikosti. Než vložíte dřevěné držáky dovnitř, nechte boty minimálně jeden den odpočívat (nenoste je). Dřevěná vložka by totiž mohla zachytit vlhkost z bot a došlo by ke znehodnocení celého modelu.

Možností, jak pomoci botám udržet svůj tvar, je i použití papíru (bez obsahu kyselin). Tato možnost je o poznání výhodnější a jednodušší. Vždy používejte papír bez obsahu kyselin, aby nedošlo k poškození vnitřku bot. Vyhněte se používání novinového papíru, protože můžete poškodit barvu bot.

5. Boty vždy skladujte ve svislé poloze

Vyhnete se tak vytvoření záhybů a rýh v materiálu. Rovněž máte jistotu, že po pár týdnech nedojde k vytvoření nevzhledných odřenin a ošoupaných míst. Možností je vložit boty do samostatných skladovacích kapes, které skvěle ochrání barvu i materiál.

Správné skladování bot není žádná věda. Zaměřte se na správné vyčištění a volbu vhodných organizérů. S pomocí několika triků udržíte své letní boty v dobré kondici po dlouhou dobu.

Poslední letní kousky, které by vás mohly zaujmout