Ako sa obliecť na svadbu

Jak sa obléci na svatbu jako host?

Svatba hraje v životě mladých milenců důležitou roli. Během tohoto dne se jejich životy už navždy propojí. Tuto radostnou událost se snoubenci často rozhodnou sdílet se svou rodinou a blízkými přáteli. Jste pozvaní na svatbu? V tom případě je nejvyšší čas začít uvažovat nad vhodným oděvem. Jak sa obléci na svatbu jako host?

Styl, ve kterém se svatba ponese, se velmi často uvádí už na samotné svatební pozvánce. Dnes vám prozradíme, jak sa obléci na svatbu jako host při výrazech White Tie, Black Tie a Casual. Samozřejmě platí nepsané pravidlo, že dámy by nikdy neměly volit bílé šaty podobné svatebním, pokud pozvánka nevyžaduje něco jiného. Dnes jsme často svědky kontrastů a nevěsty volí i černé šaty nebo róby v tmavých odstínech. Pokud však není uvedeno jinak, bílé se rozhodne vyhněte. 

Dámske lodičky Laura Biagiotti, Ako sa obliecť na svadbu Jak sa obléci a svatbu jako host?

White Tie – formálnost v každém ohledu 

Všechna výše zmíněná označení se v západních zemích vážou k formálnímu dress code. White Tie je jednoznačně nejvíce formální a pokud se na pozvánce nachází dress code pod tímto označením, dámy by měly volit společenské šaty sahající minimálně po kotníky. Boty jsou přípustné i s otevřenou špičkou, vyžadují se však lodičky (nebo společenské sandálky) na vysokém podpatku. 

White Tie bývá velmi často označovaný i termínem Full Evening Dress a vznikl již v 18. století. Pro pány se tento styl nese v černo-bílé kombinaci – černý frak, kalhoty s vysokým pasem ve stejném odstínu, černé boty typu Oxford, bílá vesta a speciální bílá košile. Proč speciální? Tento typ košile umožňuje odepnutí límce. Součástí je i motýlek, nejlépe v bílém provedení.  

Black Tie – uvolněnější styl, s jakým se nejčastěji setkáváme 

Na svatbách je nejčastějším stylem oblékání právě Black Tie. Dámy mohou kromě večerních šatů (nejčastěji se volí šaty v tmavých barvách) sáhnout po krátkých koktejlových šatech – jejich délka by měla sahat minimálně těsně nad kolena. Samozřejmostí jsou boty na vysokém podpatku.

Muži mají i v tomto případě trošku náročnější situaci. Volit by měli smoking nebo dobře padnoucí černý oblek. Znáte rozdíl? Smoking se vyznačuje špičatými klopami na saku, které jsou nejčastěji z jiného materiálu než většina smokingu. Samozřejmostí je i v tomto případě bílá košile a vázací boty typ Oxford. Muži mohou sáhnout po černém motýlku, ale přípustná je i vázanka. 

Neformální svatby – styl Casual, který si získá většinu

Dnes jsme svědky svateb, které se odehrávají na netradičních místech nebo v zahradách. Jejich hlavním charakteristickým rysem je uvolněnost a skvělá nálada. Je samozřejmostí, že tyto svatby nebudou vyžadovat přesný dress code a už vůbec na ně nemusíte volit večerní šaty nebo smoking. Právě naopak, zde se můžete při výběru svého outfitu uvolnit a vychutnat si den. Dámy mohou sáhnout po šatech libovolného střihu (vítané jsou i maxi šaty) nebo po overalu. Boty rovněž v tomto případě nevyžadují vysoký podpatek, klidně zvolte i baleríny nebo sandály na rovné podrážce.

Pánům se doporučuje stále volit oblekové kalhoty a bílou košili, kterou doplní sakem nebo svetrem. Zde již mohou projevit více volnosti a sáhnout například po barevných ponožkách, které jsou velmi trendy. Už neplatí povinnost nosit kravatu nebo motýlka, klidně však můžete dát šanci netradičním provedením motýlků. Oblíbenými jsou například motýlci ze dřeva nebo s lidovými vzory.

Vždy se držte stylu, který je uvedený na svatební pozvánce, a nikdy se nesnažte zbytečně experimentovat a porušovat pravidla, která snoubenci stanovili. Pamatujte, že s vámi chtějí sdílet své štěstí a svatební den patří především jim.