Ako sa starať o espadrilky

Jak pečovat o espadrilky? Tyto triky zaručeně pomohou

Espadrilky jsou obuv, která v nás okamžitě evokuje léto. Pohodlné boty, které jsou dostupné v celém spektru barev jsou mimořádně vítanou letní obuví. Lze je perfektně kombinovat s letními kousky. Dáváme jim přednost během letních procházek ve městě i na výletech. Za svou oblíbenost vděčí espadrilky nejen pohodlnosti, ale i faktu, že perfektně vyzní s letními šaty i kalhotami. Otázkou však zůstává, jak se starat o espadrilky. Úkol to rozhodně není jednoduchá. Prach, voda i běžné nečistoty dokážou napáchat na espadrilkách množství škody a nevzhledných fleků. Proto jsme si dnes pro vás připravili článek, ve kterém vám prozradíme, jak pečovat o espadrilky. Věříme, že s naší pomocí udržíte své letní boty v perfektním stavu.

Nikdy nepoužívejte pračku

Při čištění bot mnoho lidí používá pračku. Je to efektivní krok, jak perfektně vyčistit své boty. My však doporučujeme mít v tomto případě na pozoru. Pračka nemusí být vždy ideálním pomocníkem – dokáže poškodit lepidlo, které se v botách nachází. Při espadrilkách však dvojnásobně platí, že jejich nesmíte prát v pračce.

Espadrilky Enrico Coveri Jak pečovat o espadrilky Ako sa starať o espadrilky

Espadrilky jsou vyrobeny z vláken juty, které se zejména při odstřeďování kroutí a praskají. Pokud použijete pračku, vaše espadrilky se mohou zdeformovat a už je nikdy nebudete moci nosit.

Espadrilky vyžadují ruční čištění

Espadrilky jsou obuv, která nepochybně vyžaduje velmi jemné zacházení. Při ručním čištění vám pomůže:

  • jemný kartáč nebo zubní kartáček s měkkými štětinami
  • šetrný tekutý čisticí prostředek
  • nádoba s vlažnou vodou
  • bavlněný hadřík (pomoci může také utěrka z mikrovláken)

Při čištění se hned na začátku zaměřte na největší nečistoty. V případě, že se vaše boty stali obětí bahna, nechte bahno uschnout, a potom ho opatrně odstraňte. Největší kusy zlúpte a zbytek očistěte jemným zubním kartáčkem nebo kartáčem. Nedoporučujeme vám bahno namočit, protože je pravděpodobné, že se dostane ještě hlouběji.

Po odstranění největších nečistot využijte vlažnou vodu a jemný čisticí prostředek. Boty namočte a jemnou hadrem se pokuste vyčistit skvrny.

Espadrilky nechte vyschnout na vzduchu

Juta představuje rostlinná vlákna, které si nerozumí s vlhkostí. Po vyčištění je důležité nechat boty samovolně a postupně uschnout. V žádném případě se neuchylujte k trikům, jejichž cílem je zajistit rychlejší schnutí. Espadrilky neumísťujte na přímé slunce ani jejich nesušte fénem. Každý z těchto způsobů může mít za následek poškození vláken a deformaci bot.

Jak pečovat o espadrilky z dlouhodobého hlediska

Po objevení espadrilek, které nám perfektně sedí, chceme, aby vydržely či nejdéle. Výdrž bot je možné podpořit i správným skladováním. Při espadrilkách je správné skladování opravdu klíčové. Jak již naznačujeme v našich předchozích řádcích, espadrilky si nerozumí s vlhkostí, a to platí o jakékoliv jejich podobě. Klasické skladování v kartonové krabici, kterou dostaneme při jejich koupi, není zrovna nejšťastnějším řešením.

Karton nedokáže espadrilky ochránit před vzdušnou vlhkostí, která proniká do vlákna juty. Při skladování espadriliek doporučujeme:

  • skladovat je na suchém místě
  • umístit do prostoru kapsy s látkami, které efektivně vzdušnou vlhkost pohlcují
  • nikdy neumísťovat vlké espadrilky do krabice

Tip na závěr

Jak pečovat o espadrilky? Jednoduše. Při péči o tenhle typ bot je jednoduchost opravdu klíčová. Nesnažte se experimentovat s čistícími prostředky a používejte to nejjemnější, co doma máte. Čištění i schnutí espadrilek vyžaduje čas. Nesnažte se žádný z kroků zbytečně urychlit, protože vaše boty mohou být nenávratně poškozeny.