ako ochrániť topánky pred zimou

Jak ochránit boty před zimou? Uplne jednoduše

Během podzimního období už začínáme myslet na zimu. Samozřejmě, jako první nám vytanou na mysli huňaté svetry a oblíbené kabáty. První věc, která v našem šatníku potřebuje největší přípravu, jsou však naše zimní boty. Ať už patříte mezi fanoušky vysokých kozaček na podpatku, nebo je Váš vkus zcela odlišný, připravili jsme si pro vás 3 užitečné tipy, které Vám pomohou spolehlivě ochránit vaše boty před dotěrnou zimou. S čím bojujeme během zimního období? Kromě zimy je hlavním nepřítelem krásných bot sníh, déšť i posypová sůl, která dokáže na botách napáchat nemalé škody. Jak ochránit boty před zimou? S pomocí několika šikovných pomocníků se mise za zdraví bot stane snadnou.

1. Investujte do správných impregnačních prostředků

Během zimního období je klíčovým krokem správná impregnace. Impregnace pomáhá boty ochránit před deštěm a Vaše nohy udrží spolehlivě v suchu. V tomto případě máte na výběr hned dvě cesty, kterými se můžete vydat. Tou první je koupě kvalitního impregnačního přípravku, který použijete v pohodlí svého domova. Musíte si však dát záležet, aby byl přípravek na boty nanesený rovnoměrně a nevynechali jste žádné místo.

Druhou možností je nechat boty impregnovat přímo v prodejně. Některé prodejny s obuví nabízejí možnost využít komoru, v níž jsou boty impregnovány impregnačním sprejem. Tento způsob zaručí, že bude produkt nanesen rovnoměrně. Na impregnaci kožených kozaček a zimních bot se častěji než sprej používá vosk nebo speciální krém. Tyto přípravky se však nikdy nepokoušejte aplikovat na boty, které jsou vyrobeny z jiných materiálů než kůže, protože na nich mohou zanechat nevzhledné skvrny.

2. Pravidelné čištění během zimy

Během zimního období byste neměli brát na lehkou váhu ani pravidelné čištění. Doporučujeme Vám vyčistit své zimní boty po každém použití. Mnoho lidí tuto povinnost zanedbává. Jelikož druhý den boty vytáhnou znovu, skončí ve stejném stavu jako předtím. Je však třeba si uvědomit, že sůl, která slouží na zimní údržbu chodníků, může na botách napáchat opravdu velké škody v podobě nepřehlédnutelných skvrn. Na botách Vám mohou zůstat celé mapy, kterých se už tak snadno nezbavíte. Impregnace samozřejmě poskytuje do určité míry ochranu, přesto je vždy dobré pojistit se jemným vyčištěním bot pomocí navlhčeného hadříku po každém nošení. Nemusíte na to používat žádný speciální přípravek, jemná tkanina je na odstranění hrubých nečistot zcela dostačující.

Přečtěte si také: 3 tipy jak prodloužit životnost bot

3. Dezinfekce vnitřku bot

Své zimní boty musíte chránit zvenku i zevnitř. Teplé prostředí bot, hrubá stélka a pravidelné nošení představují ideální faktory pro rozvoj a následný růst bakterií. Ty jsou pak zodpovědné za nepříjemné pachy, které se šíří z bot. Pokud se již zápach v botách rozšíří, je opravdu velký problém jej odstranit. Proto vám doporučujeme stejně jako v případě předchozího bodu, pravidelně boty po každém nošení dezinfikovat. K tomuto účelu vám skvěle poslouží dezinfekční sprej. Tyto přípravky jsou dostupné v celé paletě vůní, které můžete objevit. Dezinfekce je účinný způsob, jak ochránit boty před zimou a zápachem.

Proč dopřát zimním botám pravidelnou péči?

Pokud jste již do zimních bot investovali, pravděpodobně chcete, aby vydržely dlouhou dobu krásné a nepoškozené. Pravidelná péče podstatně prodlužuje životnost bot a pomáhá je udržet dlouho krásné. Při péči o boty (a zejména v případě jejich pravidelného čištění) spoléhejte pouze na přípravky, které jsou přímo určeny na boty. Používání neověřených přípravků či kuchyňských ingrediencí může na botách napáchat škody, kterých se už nezbavíte.