Eko koža

Boty z EKO kůže: Proč se do nich vyplatí investovat

Hledání vhodných materiálů, do kterých bychom se mohli zahalit, provází lidstvo už od samých počátků. Zpočátku byl hlavní materiál zvířecí kůže. Postupně jsme se však zdokonalili v hledání nových zdrojů a dnes máme k dispozici celou paletu materiálů, které mají mnohem lepší vlastnosti. Mezi nejoblíbenější materiály patří eko kůže.

Samozřejmě, pravá kůže je pokládána za jeden z nejlepších materiálů, její dopad na životní prostředí je však obrovský. Odpovědnost k naší planetě si uvědomujeme i my, a proto v našem sortimentu naleznete jen kvalitní produkty z eko kůže. Tento materiál se ukázal jako skvělé spojení kvality a zároveň ohleduplnosti k našemu životnímu prostředí.

Dopad použití kůže: Proč představuje problém?

Dnes stále více mluvíme o tom, jak naše každodenní aktivita ovlivňuje životní prostředí. Stále více si uvědomujeme, jak dokážeme devastovat přírodu. Zpracování a využití kůže je většinou spojeno s potravinářským průmyslem. Kůže vzniká jako vedlejší produkt a je dále využita například na výrobu bot či jiných kožených výrobků. Vepřová a hovězí kůže pochází ze zvířat, která jsou chována na rozsáhlých pozemcích. Velmi často je pro tyto účely využívána orná půda, která by mohla vyprodukovat mnohem více rostlinné stravy. Druhou stranou mince je také fakt, že při chovu dobytka vznikají látky, které půdu trvale poškozují a nelze ji použít k pěstování ještě dlouhou dobu. Zohlednit musíme i produkci skleníkových plynů a postupné odlesňování, které je rovněž s chovem v podstatné míře spojené.

Mnoho lidí, dokonce i ti, kteří milují zvířata, nosí kožené boty a tašky s vědomím, že jsou to vedlejší produkty při porážce masa. Jejich argument tedy zní: “Vždyť je to vlastně forma recyklace odpadu.“ Ale je kůže skutečně vždy jen vedlejším produktem? Ne! Výroba kůže je stále častěji jediným důvodem, proč se zabíjejí miliony zvířat. 

Zdroj z článku: Kůže – Vedlejší produkt nebo krutost?

Problémem je i samotné zpracování kůže. Při celém procesu je použita celá řada chemických substancí, jejichž úkolem je ze surové kůže vytvořit produkt vhodný pro použití v módě. Toxické sloučeniny, které nelze degradovat, jsou zodpovědné za další poškozování našeho životního prostředí. Produkce pravé kůže má obrovský environmentální dopad, a tak hledáme stále nové alternativy, které by ji mohly nahradit. Velmi úspěšné je použití eko kůže.

Syntetická kůže: Materiál budoucnosti

Eko kůže je vyrobena ze směsi syntetických polyuretanových vláken a zachovává si ty nejlepší vlastnosti, kterými se může pyšnit. Pohodlnost, jemnost, precizní zpracování a celá škála různých barevných odstínů, které lze využít při tvorbě kvalitní a krásné obuvi, rozhodně nejsou k zahození. Na začátku patřila eko kůže mezi outsidery. Dnes je situace jiná. Díky stále novým pracovním postupům vzniká eko kůže, která je prodyšná a je vhodná i pro alergiky. Začala se používat nejen v oblasti obuvi, ale pronikla i do domácnosti a nahradila tradiční kůži na sedačkách či křeslech.

TIP: Stylové tenisky Laura Biagotti vyrobené z eko kůže, patří k oblíbeným kouskům v našem e-shopu.

Proč upřednostnit eko kůži?

Materiál z eko kůže nám dokáže nabídnout mnoho zajímavých vlastností. V předchozích řádcích jsme zmiňovali její vynikající prodyšnost a možnost použít ji i v případě alergiků. Pravdou je, že eko kůže je také mnohem odolnější než klasická kůže. Mezi její hlavní výhody patří zvýšená odolnost vůči oděru, pevnost, krásné barevné provedení a nižší cena.

Péče o boty z eko kůže

Boty z eko kůže vyžadují péči rovněž jako boty z pravé kůže. V tomto směru se spolehněte na produkty přímo určené na péči o eko kůži. Běžné nečistoty v podobě prachu odstraníte jemným navlhčeným hadříkem, u odolnějších skvrn je třeba spolehnout se na čisticí prostředky. Jemné čisticí prostředky dokáží udržet boty z eko kůže krásné po dlouhou dobu. V žádném případě nezkoušejte experimentovat s čisticími prostředky, které nejsou certifikované ani nemíchejte chemikálie podle návodů na internetových stránkách. Boty můžete tímto způsobem nenávratně zničit.

Boty z eko kůže jsou skvělou volbou, protože vydrží krásné po dlouhou dobu. Jsou pohodlné, poskytují komfortní chůzi a jsou dostatečně prodyšné. V případě bot se nemusíte obávat častého výskytu škrábanců a oděrek jako v případě běžné přírodní kůže. Eko kůže Vás překvapí svou odolností a zpracováním.

Na závěr vám ještě vysvětlíme, proč u našich bot najdete pojem technický materiál, a ne eko kůže. Slovo “eko kůže“ se na Slovensku vžilo a vyjadřujeme jím syntetický materiál. Světoví výrobci však tento materiál speciálně vyrábějí a upravují právě na účel, pro který je určený – například u obuvi musí být odolnější než u kabelky. Odborně ho nazývají “technický materiál“. Tento pojem signalizuje záruku kvality.