Najít kvalitní a krásné boty je opravdu výhrou. Dnes na trhu najdeme množství značek, které nabízejí nekvalitní obuv, která velmi rychle ztratí svou krásu a funkčnost, ale navíc dokáže z každého kroku udělat nepříjemné utrpení. Investice do kvalitních bot je proto správným krokem, a když už svůj dokonalý a vysněný kousek objevíme, chceme, aby vydržel co nejdéle. Jak prodloužit životnost botosvědčenými radami a tipy? Prozradíme Vám ty nejlepší.
1. Péče boty z vnější strany
Samozřejmě, zajímá nás, aby vršek bot vždy zářil čistotou a působil, jako kdyby jsme svůj pár právě vytáhli nový z krabice. Různé škrábance a odřeniny nám to docela nepříjemně komplikují. Stejně i odolné nečistoty, které se na boty jednoduše dostanou používáním. Bojujeme marný boj? Možná ne.
Na běžné nečistoty a prach není třeba hned volat na pomoc odolné chemické přípravky. Ať už vlastníte boty z eko kůže nebo z tkaniny, využijte jemnou bavlněnou tkaninu navlhčenou ve vodě. Díky tomu odstraníte první běžné nečistoty z jakéhokoliv povrchu. Co však v případě odolnějších nečistot? Na bavlněný hadřík naneste malé množství detergentu nebo jiného čistícího prostředku. Detergent je prostředek, jehož molekuly jsou speciálně uzpůsobené tak, aby dokázaly vytáhnout z materiálů i odolnou mastnotu.
Nedělejte však základní chybu a nesahejte po jakémkoliv čistícím prostředku. Jiný prostředek je vhodný k čištění barevné kůže, jiný na čištění tkanin. Mimořádně oblíbené jsou momentálně čistící pěny, které vynikají jednoduchým a efektivním použitím.
Nenechte se zlákat návody z internetu, které slibují vytvoření levného čističe z přísad běžně dostupných v domácnosti. Nepatří mezi možnosti, jak prodloužit životnost bot. Ve většině případů takový čistič napáchá mnohem více škody a dokáže povrch bot nenávratně zničit.
2. Péče o vnitřek bot
Také bojujete s pachy, které se z bot nesou zejména po dlouhém dni, kdy je máte na sobě? Zápach je způsobený množením bakterií v botách. Není jen nepříjemným jevem, který bakterie způsobují. Bakterie a plísně se mohou stát původci onemocnění nehtů i kůže na nohou. S pravidelnou péčí Vám pomůže antibakteriální sprej na nohy, který je momentálně dostupný v mnoha provedeních. Jednoduchá aplikace a účinné složení zaručí, že bakterie ve vašich botách nebudou mít šanci. Sprej je rozumné aplikovat po každém nošení bot.
Na pravidelné použití však můžete jít i biologickou cestou. Do bot můžete vložit vždy na noc bavlněné sáčky se sušenou levandulí. Levandule působí antibakteriálně a vyznačuje se i příjemnou a pronikavou vůní, která dokonale neutralizuje pachy. Nejlepším rozhodnutím je kombinovat tuto metodu s pravidelným používáním dezinfekčních sprejů.
3. Péče o boty během skladování
Pokud však opravdu chcete prodloužit životnost svých bot, nemůžete se zaměřit pouze na dezinfekci a pravidelné čištění. Drtivá většina lidí dělá základní chybu při skladování bot. Nevzhledně naskládané páry, které se navzájem ničí, jsou noční můrou. Ideálním krokem je, pokud vždy boty ukládáte vyčištěné a dezinfikované do samostatné krabice na suché místo, pokud je během delšího času neplánujete nosit. Vždy si ponechte originální krabici z bot, sáček, případně i papírové vložky, které zaručí, že si boty udrží svůj původní tvar. Boty vždy odkládejte vysušené.
Nezapomeňte boty pravidelně ošetřovat impregnačním přípravkem, který je ochrání během deštivého počasí. Malá rada na závěr – impregnaci nebo jiné ošetření nikdy nepoužívejte na nevyčištěné boty. Skvrny na botách po použití tohoto prostředku nelze jednoduše odstranit a pravděpodobně se jich už nikdy nezbavíte.