biele tenisky bílé tenisky

Bílé tenisky: Tipy a triky, jak o ně pečovat

Bílé tenisky představují ikonický kousek a zároveň i základní prvek dámského a pánského šatníku. Pracuje se s nimi velmi jednoduše, protože si perfektně rozumí se sportovními outfity, ale zakomponovat je můžete i k šatům či kalhotovému kostýmu. Možností, jak využít bílé tenisky, je opravdu nepočítaně. Jejich hlavní nevýhodou však je, že se velmi rychle zašpiní a každá skvrna na nich svítí jako maják. Právě tento fakt mnohé od koupě bílých tenisek mimořádně odrazuje. Byla by však obrovská škoda, pokud bychom nedokázali najít řešení tohoto drobného technického problému. V našem dnešním článku vám prozradíme, jak pečovat o bílé tenisky, aby vydržely krásně dlouhou dobu. 

Po každém nošení z nich odstraňte prach

Prach je všude kolem nás – to nemůžeme popřít. Na začátku nemusí být na bílých teniskách nic vidět, ale prach na ně útočí při každém nošení. Doporučujeme vždy, když přijdete domů, jemně očistit bílé tenisky navlhčeným hadříkem z jemných vláken. Tímto způsobem velmi účinně odstraníte prach i případné silné nečistoty. 

Tenisky Laura Biagiotti, Biele tenisky bílé tenisky

Na gumové části tenisek skvěle funguje zubní pasta

Zubní pastu má doma téměř každý z nás. Kromě toho, že se skvěle podílí na zajištění zdraví našeho chrupu, můžete ji použít i při čištění bílých tenisek. Vytlačte malé množství zubní pasty, kterou aplikujete především na gumové části bílých tenisek (v případě textilních částí doporučujeme pracovat opatrně, protože je velmi náročné zubní pastu odstranit). Nechte působit zubní pastu alespoň 10 minut, a poté opláchněte vodou. 

V případě, že jsou skvrny nebo špína opravdu odolné, na pomoc můžete zavolat i starší kartáček na zuby, který už nemáte v plánu používat. Ideální je, pokud má kartáček měkké štětinky (získáte tak jistotu, že na vašich bílých teniskách nevzniknou žádné odřeniny nebo škrábance). Pokud používáte momentálně velmi oblíbené zubní pasty s obsahem aktivního uhlí, na čištění tenisek zvolte na pomoc jiný typ zubní pasty. Černá barva by mohla zůstat na teniskách a při čištění byste napáchali více škody než užitku. 

Pozor na bělidlo, raději zvolte certifikované přípravky 

Na internetu objevíte množství zaručených rad a tipů, jak vyčistit bílé tenisky s použitím bělidla, sody nebo octa. Samozřejmě, tyto rady mohou na první pohled fungovat, situace ale není tak jednoduchá. Různé směsi běžně dostupných chemických přípravků mohou reagovat s materiálem, ze kterého jsou vaše tenisky vyrobené. Výsledkem mohou být skvrny (kterých se už samozřejmě nezbavíte) nebo oslabení materiálu. Nesprávným použitím dokonce můžete vytvořit na svých teniskách přepálené díry.

Biele tenisky Enrico Coveri

V případě silnějších prostředků doporučujeme spolehnout se především na certifikované přípravky, které jsou na čištění obuvi přímo určené. Cena těchto přípravků může být ve srovnání s běžně dostupnými chemickými prostředky vyšší, ale na druhé straně neriskujete poškození bílých tenisek.

Pomoci může i tekutý prací prostředek 

Je účinným pomocníkem zejména u bílých tenisek vyrobených z textilu. Opět zbavte tenisky prachu a největších nečistot. Na jejich navlhčený povrch jemně naneste tekutý prací prostředek a nechte působit alespoň 20 minut. Potom prostředek omyjte. Častou chybou je praní tenisek v automatické pračce – tento postup se zdá být efektivní, ale opak je pravdou. V mnoha případech dochází ke zničení lepidel, které tenisky drží pohromadě. Pokud přesto praní plánujete vyzkoušet, doporučujeme zvolit jemný cyklus probíhající při nízké teplotě.

Udržet bílé tenisky krásně je opravdu náročným úkolem. Neuchylujte se při jejich čištění k neověřeným prostředkům a směsím chemických přípravků. Tkaničky a vložky doporučujeme vždy čistit samostatně. U bílých tenisek je nutná opatrnost při čištění i nošení.